Tedd ezt a cikket a kedvencekbe!
Jöjjön hát az első kívánság, a mellékelt tájképre fogunk villámot szórni!
Készítsünk egy 500 pixel széles és 2000 pixel magas dokumentumot. Váltsunk a színátmenet eszközre (gradient tool), és körülbelül a kép harmadában húzzunk egy fekete-fehér átmenetet (kép).
A szűrő/renderelés/negatív felhő effektet (filter/render/difference clouds) engedjük rá a képre, így egy cikk-cakkban futó vonalat kapunk. Azért volt szükség ilyen nagy képre hogy elég részletes villámot kapjunk.
A kép/korrekciók menüből használjuk az invertálást (image/adjustments/invert), majd nyissuk meg ugyanitt a szintek menüt (levels). Állítsuk a képen látható állásra a csúszkákat. Ezzel eltüntettük a sötét részeket, a villám viszont megmaradt. Ha maradt néhány világos maszat, tüntessük el fekete ecsettel.
Tegyük a villámot a képre! Ehhez a villámot ki kell jelölnünk a kijelölé/színtartomány kijelölés paranccsal (select/color range). A beállításokban vigyük a csúszkát 200-ra, és bökjünk a villám közepébe, a legvilágosabb pontjára. Az így kapott kijelölést másoljuk át a tájképre.
Ha kell kicsit kisebbítsük le a villámot: szerkesztés/alakítás/méretezés (edit/transform/scale). A villám tetejét illesszük egy felhő aljához, mintha belőle jönne a villám (később még finomítjuk). Szükség lesz mégegy villámra, ám ezúttal egy vékonyabbra. Ismételjük meg a villámkészítés lépéseit, de most a színátmenetet csak a kép ötödén húzzuk át, így vékonyabb villámot kapunk. Tegyük ezt is a képre. Jól kicsinyítsük le, kb a nagy villámnál 3-4x vékonyabb legyen. Azért kell több villám, mert mint ezen a képen is látható, a villámoknak mindig vannak pici testvérei.
Csípjünk le egy darabot a vékony villámból (kijelöljük, kivágjuk, beillesztjük), forgassuk el egy picit, és ragasszuk a vastag villámhoz. A megmaradt másik villám darabot is csatoljuk rá valahova (kép).
Váltsunk a maszatolóra (smudge tool), állítsuk 1 pixel méretűre, az erő 100 legyen. Tetszőleges helyekre húzzunk pici mellék villámokat (kép). A radírral vékonyítsuk el a villám végeket, a fő villámot kihagyva.
Kapcsoljuk össze a 3 villám réteget, úgy hogy kijelöljük őket (shift és katt rajtuk), és összevonjuk: jobb gomb/rétegek összeolvasztása (merge layers).
Adjunk színt a villámnak. Kép/korrekciók/színezet és telítettség (edit/adjustments/hue-saturation) parancs. Kapcsoljuk be a kifestés egyszínűre (colorize) kapcsolót, majd a színezet csúszkát addig állítgassuk, míg a villám hideg, kékes lilás árnyalatú nem lesz (kép).
A villám nagyon fényes, ezért megvilágítja a környezetét. Ezt a hatás úgy érjük el, hogy a rétegnek külső ragyogást (outer glow) adunk. A képen látható értékeket használjátok. A szín kékes lila legyen, a keverési mód pedig átfedés (overlay). Így a ragyogás színe hasonlít a háttérkép színeire. Ezt még tovább fokozandó, állítsuk az egész réteg keverés módját lineáris fakításra (linear dodge), a réteg eszköztáron. Ez szép ragyogást is ad a villámnak.
Jöhet az utolsó lépés. Váltsunk a fakítás eszközre (dodge tool), állítsuk a festő módot középtónusokra, az erejét pedig 50-re. Ezzel az eszközzel világosítani kell a hátterünket azon a helyen ahonnan a villám indul. A villám indulásánál egészen fehérre világosítsuk, távolodva tőle gyengítsük a hatást. A talaj és a felhők közti területen is világosítsunk picit (kép).
Ezzel meg is volnánk. Ha még cikk-cakkosabb villámot akartok készíteni, akkor a leírás elején használt technikával, szélesebb színátmenetet kell használni.
Utolsó kommentek